EMRE BELÖZOĞLU GERÇEĞİ-Davut İbrahimoğlu

EMRE BELÖZOĞLU GERÇEĞİ ;

İnsanoğlu eğer sevmediği bir mesleği icra ederse veya içten benimsemediği bir ortamda çalışırsa içinde her zaman bir memnuniyetsizlik hissi yaşayacaktır. Bu his uzun sürede agresiflik ve saldırganlık haline dönüşebilir.

Galatasaray’ın alt yapısında yetişen o harika çocuk dünyaca ünlü Hagi gibi bir futbolcunun deneyimlerinden yararlanarak harikalar yaratmayı başarmıştır. Bunun sonucunda dört kere Türkiye Şampiyonluğu ve UEFA Şampiyonluğu gibi onur verici duyguya sahip olmuştur. Ancak olaylı bir şekilde İtalya’nın İnter Takımına transferi ile Emre Belözoğlu hiçbir zaman kendini bulamamış ve eğer böyle devam ederse bulamayacaktır.

Düşünün Emre Belözoğlunun Avrupa macerası hep yedek kulübesi , sakatlıklar ve fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Bir çare olarak Türkiye’ye transferi bu huzursuzluğa tuz biber olmuştur. Neden ? Çünkü Fenerbahçe takımına transferi akli selime uymayan bir iş olarak gerçekleşmiştir. Yanlış anlaşılmasın Fenerbahçe Takımı Türkiye liginin en güçlü Takımlarından biridir.

Ancak unutulmaması gereken konu futbol ruh , beden ve zihin üçgeninin sonucunda başarıya ulaşır. Hele Emre gibi duygusal bir çocuk çevreden gelen eleştirilere özellikle hazır olmadığı dönemlerde Fatih Hocanın Milli Takıma davet edilmesi ve istenilen başarıyı gösterememesi , duygusal olgunluğa ulaşmadan büyük sorumluluk taşıyan Milli Takımın kaptanlık sorumluluğunu üstlenmesi ve arzu edilen performansı gösterememesi Emre’yi bir kısır döngü içine sokmuştur.

Dışsal çatışmalarla beraber içsel çatışmalara da sebep olmuştur. Sonuç artık ortada agresiflik , saldırganlık , işaret parmağını bazen bıçak gibi tehdit unsuru olarak kullanması ve işin dozunu arttırarak dünkü maçta dirsekleriyle hakemin göğsüne vuracak kadar kendisini kaybetme aşamasına gelmiştir.

Peki ne yapmamız lazım ? Yapılması gerekeni şöyle başlıklarda sıralayabilirim;

1. İçsel çatışmalardan kurtulmak için öfkesini kontrol altına almak ve ruh sağlığını elde etmek için acilen pozitif psikoterapi gibi tedavilere başlaması gerekiyor. Açık ve net bir şekilde Emre Belözoğlu’nun ruh sağlığının bozulduğunu söyleyebiliriz.

2. Dünya Şampiyonu elemeleri gibi önemli maçlara davet edilmemesi ,

3. Fenerbahçe maçlarında ilk 18 e dahil edilmesi durumunda bile kesinlikle ilk 11 de yer almaması sonlara doğru oynama şansı verilmesi gerekiyor,( her futbolcunun mutlaka bir alternatifi vardır ve sayın Daum un bunu bilmesi gerekiyor )

4. Aile ve özel hayatının irdelenmesi eğer dış faktör olarak oralarda sorun varsa giderilmesi ,

Öneriler uygulanmadığı takdirde öfke kontrolünden aciz bir şekilde bu sıkıntılar devam edecektir. Alacağı cezalar bu harika çocuğu daha aşağıya doğru çekecektir.

Psikolog Dr. Davut İbrahimoğlu

Pozitif Düşünce Uzmanı

Sporcu Psikoloğu