Menapoz

Menopoz, kadın hayatının yumurtlama sürecinin sonlanmasıyla ortaya çıkan doğal bir aşamasıdır. Genelde 40-55 yaş arasında ortaya çıkar. Bu dönemde meydana gelen değişiklikler kadınların hayatında psikolojik bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasına ve yaşam kalitesinde azalmaya sebep olabilir.

Menopozdaki temel değişiklik kadınlık hormonu olan östrojenin,yumurtlamanın durmasıyla azalmasıdır. Böylece ateş basması,sinirlilik,ruhsal çöküntü,halsizlik,
cinsel istekte azalma,kemik erimesi,damar sertliği,cinsel organlarda kuruluk,ağrılı ilişki,idrar kaçırma gibi durumlar ortaya çıkar.Bununla birlikte,bu yaş döneminde fiziksel olarak yaşlanma belirtileri çoğalır.Kilo alma,cildin kırışmaya başlaması ,kemik yapısında ve saçlarda oluşabilen değişiklikler olumsuz düşünce ve duyguları tetikleyebilir.Bu durumları tek başına aşmaya çalışma, işi iyice zora sokabilir,o nedenle psikolojik destek alınması çok fayda sağlar. Eş ve çocuklarda bu dönemde daha anlayışlı,uyumlu olmalıdırlar.

Cinsellik menopozda etkilenmez. Cinsellik kadında öğrenilebilen bir davranıştır. Aslında gebelik korkusunun ortadan kalkması daha özgür bir cinsel hayata izin verir. Menopoz döneminde ortaya çıkan depresyona bağlı cinsel istek azalması için paniğe kapılmamak gerekir. Eşin bu durumlarda desteği çok önemlidir. Aksi şekilde davranıldığında değersizlik ve kadınlık duygusunun azalması ortaya çıkacak bu da ilişkiyi olumsuz etkileyecek ve çatışmaya neden olacaktır.